Oiran

21. července 2015 v 19:19 |  Japonsko

Oiran - Byly vysoce postaveny kurtizány ( jinak řečeno milenky,společnice,prostitutky). Kultura je v Japonsku dodržována dodnes jen už je to kvůli kultuře a odběhlo od spaní s muži. Oiran vznikly v období Edo (1600-1868 ).
V té době prošlo několik zákonů, které nevěstince vykázaly do obezděných čtvrtí daleko od městského centra. Ve velkých městech to byla čtvrť Šimabara v Kjótu, Šimmači v Ósace a Jošiwara v Edu (dnešní Tokio). Rychle se rozrostly do velkých, oddělených "Čtvrtí potěšení", kde se nabízely různé formy zábavy. Tady se nehledělo na původ kurtizány, ale vytvořila se zde přísná hierarchie založená na kráse, charakteru, dosaženém vzdělání a uměleckých dovednostech. Mezi oiran byly nejvýše postavenými kurtizánami nebo prostitutkami tajú (太夫), které byly také považovány za vhodné pro knížata daimjó.
Oiran měli celkem 3 třídy. Nejvyšší je tedy Tajú. Říkalo se jim "Zelené domy". Oiran měli v domě přijímací salónek. Než potěšili muže ,přijali ho v salónku a po té se rozhodli zda ho opravdu přijmou nebo ne. Některé Oiran které neměli krásně bílé zuby na které se taky hledělo si zuby černili ( navázáno na jiný článek na blogu). Aby pobavily své klienty, oiran ovládaly umění tance, hudby, poezie a kaligrafie a dokázaly vést zasvěcený rozhovor na jakékoliv téma.
Izolace v uzavřených čtvrtích napomohla velké ritualizaci oiran a také jejich oddělení od měnící se společnosti. Chování zde bylo podřízeno přísné etiketě. Jejich mluva si zachovala formální standard dvora a odlišovala se od běžného jazyka. Náhodní návštěvníci byli odmítáni; klienti oiran zvali pomocí formální pozvánky a oiran pak přicházely ulicemi v procesí za doprovodu sluhů. Kostýmy, které nosily, byly stále zdobenější a složitější, obvykle s osmi i více jehlicemi a hřebeny ve vlasech a mnoha předepsanými vrstvami silně zdobených oděvů odvozených od prvních oiran z počátků období Edo. Stejně tak nabízená zábava se odvozovala od původních generací oiran. Postupně se kultura tajú stávala stále vzácnější a vzdálenější každodennímu životu a jejich klientů oiran ubývalo.

Stejně jako Geisha i kvůli Oiran byli unášeny děvčátka a to hned přímo z domů. Některé byli dokonce vyššího postavení - byli z nějakého bohatého rodu apod. I tato děvčátka stejně jako Maiko se učila ve škole určené pro Oiran. A stejně jako se Gejšám zapisovali výdaje stejně tak i u Oiranu. Po té se od těchto žen očekávalo že vše splatí. Stejně jako se malé Maiko učili hrát na nástroje apod. i budoucí Oiran se přísně učili.
A ještě jedna zajímavost. Pokud tajú měla potěšit přes noc prince druhý den jí přišli navštívit tajú ze čtvrti aby jí blahopřáli. Tajú která u sebe měla prince je musela pohostit a ukončit setkání posledními slovy.
Oiran ukončil příchod Gejš. Gejši poskytovaly zábavu oblíbenou ve své době a byly také mnohem přístupnější pro náhodného návštěvníka. Jejich popularita rychle rostla a zastínila oiran. Poslední záznam o oiran je z roku 1761. Několik žen dnes stále praktikuje umění oiran (bez sexuální stránky) pro zachování kulturního dědictví spíše než jako profesi nebo životní styl.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
WoW Wrath of the Lich King Stamp by NewEraUsherWoW: Blood Elf stamp by RealmKnightHorde stamp by rilwenaStamp - Dog Lover by MauserGirlIllidan Stormrage Stamp-WoW by ShiVoodooI Heart Tea Stamp by croakyRavenclaw-Stamp by DinoclawsMiddle Earth Stamp by MeaninglessTheoriesWhy I boycotted fandoms. by lostforeveragainPagan Pride Stamp by ElwingstarbreezeSarcastic Stamp by PixieDust01Nico Yazawa - stamp by Anto-202daisy stamp by catstamfeel II f2u stamp by aisuu-channCharacters - Kael'thas by necromantress-stampsMori Girl Stamp by meadow-rueowls by FolkweForset stamp 01 by SheviEdgeNozomi Tojo Stamp by FabyRM||ELI STAMP|| by KohaYoStudio Ghibli Fan by SharkfoldEluveitie Stamp by AnoraAliaFaun Stamp by LeichenengelNightwish Support Stamp by SeioraiSlavic Mythology Stamp by HarrietMilausOmnia Stamp by xxDark-WolfxxSmite Stamps: The Morrigan by mothquakeSmite Stamps: Skadi by mothquake