Santa Vs Ježíšek

21. listopadu 2017 v 6:47
Výsledek obrázku pro Christmas tumblr

To na co se všichni těší jsou samozřejmě dárky. Dárky si obvykle vyměnujeme mezi sebou aniž bychom svou identitu museli zakrývat pod slovy Santa nebo Ježíšek. Přeci jen když dá někdo někomu dárek na Vánoce , že to u něj nechal dejme tomu Santa zní asi řekněme si divně. Přesto obdarování blízkého je moc pěkná věc ať už se jedná jen o nějakou drobnost nebo třeba "větší" dárek. Každý máme o dárcích jiné představy, ale o tom dnes psát nebudem. Dost často koukám i na emiminu jak ženským vadí, že někdo dělá z naší tradice Ježíšek Santu. A samozřejmě tomu neuniklo ani nedávno logo emimina , kde mělo to mimčo v názvu webu samozřejmě červenou čepku. Teď tam raději šoupli dárky, očkávám, že se to zas někomu nebude líbit. Ale co tím chci říct? Ano ve světě rozdává dárky Santa. Ano i Santa měl původně trochu jinou podobu jen si ho lidé raději uzpůsobili podle sebe. Dá se říct, že takto Santu vytvořila Coca cola a její reklama. A do dnes nám cpou tlustého muže s bílýma vousama a vlasama oblečeného v červené. Samozřejmě Santa rozdává dárky 24. prosince s tím, že obvykle lidé jdou spát a ráno si dárky rozbalí. Do domu se dostává komínem. Samozřejmě sebou táhne saně, kde má všechny dárky tažené sobama. Takto to chodí v zahraničí jen u nás ještě stále chodí Ježíšek stejně jako na Slovensku a v Německu. V Rusku pak Děda Mráz ,ve Finsku, Švédsku a Norsku je to pak Otec Vánoc.

Zaručeně bych lhala kdybych řekla, že Santa nevytlačuje našeho klasického Ježíška. Čím dál víc lidí začíná blbnout se Santou i u nás a velice často tím pletou hlavy dětem. Samozřejmě, že rodiny, které jsou České jen na půl si to uzpůsobují podle sebe. To je samozřejmě jasné, mnoho rodin se přizpůsobuje okolí kde žije. To je zcela v pořádku. Jasně je asi lepší si jako dítě představit onoho pána v červeném než Ježíška, který se narodil 24.prosince a proto se slaví Vánoce. Samozřejmě Ježíšek tak samo domů nevnikne logicky komínem a ani není třeba mu dělat speciální sušenky nebo mu nechávat mléko. Samozřejmě, že jídlo k oslavám patří a k Vánocům neodmyslitelně taky. Já si nedovedu představit Vánoce bez kuřecího řízku a bramborového salátu. Je to řekněme jídlo, které člověk nejí každý den a přiznejme si , že hodně domácností u nás je na tom stejně. Stejně tak jako v Norsku jedí třeba o Vánocích ryby nebo někde speciální koláče dělané kvůli Vánoc. Každá země má své tradice a stejně tak i jídla, která se na Vánoce dělají. Jenže ono přiznejme si, že s dětma je to někdy těžký. Děti se těší na Vánoce a občas mám pocit, že málo které dítě ví proč se vůbec Vánoce slaví. Samozřejmě hlavní jsou pro ně dárky, ale i tak si myslím, že není od věci dětem připomenout proč se vlastně slaví.

Dost často také zjišťuji, že Vánoce se ještě stále slaví jinak na vesnici a ve městě. Rozsvícení Vánočního stromku už patří ke klasice, stejně jako trhy. Ale stále jsou lidé, kteří chodí do kostela a podle mého se tohle spíš dodržuje na vesnici. No ono to dává i logiku. Město žije trochu jinak. Já se přiznám, že Santu moc neuznávám. U nás chodí a chodil Ježíšek. Raději si představím narození miminka než obtloustlého pána. Jsem čech a uznávám naše tradice stejně jako naše svátky. Nemám se proč stydět za něco takového. Samozřejmě je tohle můj názor a nikomu ho necpu. Každý to máme doma nastavené přeci jen jinak. Rozhodně se nečertím, když na nějakých stránkách vidím mimino s červenou čepicí. Samozřejmě na druhou stranu to lze brát tak, že někdo se snaží vecpat lidem Santu a nebo že byl někdo na tolik línej, že nic jiného nevymyslel. No i takto lze uvažovat. Já kvůli tomu samozřejmě nikoho nesoudím ačkoliv jsem ráda, že to je jak to je. Vyrůstala jsem na Ježíškovi a budou tak vyrůstat i moje děti.

No doufám, že sem tímto jen v rychlovce napsala co jsem chtěla a že to dává nějaký smysl. Klidně mi napište kdo chodí u vás, koho preferujete a koho ne. Mimochodem co zlaté prasátko? :D Já si vždycky vzpomenu na tu reklamu od Kofoly , která absolutně nemá chybu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Caitlyn Caitlyn | Web | 21. listopadu 2017 v 12:03 | Reagovat

Myslím, že deťom je jedno, že kto im dáva darčeky. Hlavné je, aby mali radosť. Ak si veriaci, logicky ťa budú učiť, že darčeky nosí Ježiško. Tak ako tak neskôr prídu na to, že to nenosí Ježiško ani Santa :D. Ja osobne viac uznávam Ježiška, ale to je na každom. Ono aj v mestách sa chodí stále 24.12 do kostola. Ale zase, záleží od situácie, či ideš alebo nie. Napríklad moja matka nemôže, pretože do večera je v práci aj na štedrý deň, a potom v noci sa jej už nechce, lebo je unavená a pod.
Zlaté prasiatko je legendárna vec. Bez reklamy na kofolu nie sú Vianoce :D
Len je to kúsok sad, lebo Vianoce sa stali niečím, čo je už skôr o materializme, nie o narodení Ježiša, alebo fajn nálade. Ale zas, to je môj názor.
Dokonca poznám babu, čo ani Vianoce neslávi. Teda, ona by chcela, ale jej rodičia to neuznávajú či čo. Aj to je kúsok také sad. Celý svet oslavuje sviatok, aj ty by si chcela, ale tvoji rodičia ti to nedovolia. Pre niekoho to je proste "normálny deň", ako mi to raz povedala.

2 Nagis Nagis | Web | 22. listopadu 2017 v 9:18 | Reagovat

Tak samozřejmě, že dětem je to jedno. Mě jako malé to taky bylo jedno. Já osobně do kostela nechodím jakožto pohan. :) Samozřejmě o Vánoce ale zas člověk děti připravit nemůže.Chápu ono v zahraničí se třeba ten den normálně pracuje atd.. Jen u nás to je jak to je.Jinak Vánoce jsou bohužel pro mnoho lidí jen materiální což je velká škoda.Bohužel nenaděláš nic.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama