Norsko zajímavosti

Stravovací zvyky v Norsku

10. června 2017 v 11:30
V Norsku je hlavním jídlem dne večeře. Oběd je obvykle jen větší svačinka v podobě obloženého chleba, salátu a podobně. Kterou lidé jí přímo na místě nebo si provizorně vyrobí ze zakoupených surovin. Tzn. že pokud pracujete na oběd si například uděláte nějaký obložený chléb tak, abyste se najedli.Kultura svačin (tzv. niste(mat)), podobných těm našim z 80. let, tedy chlebů se sýrem, salámem a případně trochou zeleniny je dodnes v Norsku velmi živá a netýká se jenom obědů, ale hlavně oblíbených túr a výletů všeho druhu.
V Norsku není dovoleno kouřit v restauracích, kavárnách, v barech ani na jiných veřejných prostranstvích a toto pravidlo se tu také poctivě dodržuje.

Výsledek obrázku pro Tradiční Norská jídla

Snídaně jsou velmi vydatné, to kvůli pozdějšímu obědu. Podobně jako ve zbytku Skandinávie je velmi oblíbené kvalitní pečivo, peče se zde mnoho druhů chleba a chlebové placky. Kromě másla a oblíbených sýrů a marmelád se může k pečivu podávat třeba i nakládaná či sušená ryba. Norové jsou pijáci kávy, které vypijí až 160 litrů na osobu ročně. Kromě kávy se hodně pije mléko a méně džus.

Mezi tradiční jídla se považují veškeré ryby. Norská kuchyně, je založená na možnostech země, kde se rozvinula. Jeďí se tu tedy různé mořské ryby a potvory. Samozřejmě velice často můžete zakoupit rybu sušenou. To kvůli tomu, aby se mělo co jíst při horších časech se kterýma se počítá. Tradičním způsobem je sušení ryb na vysokých dřevěných konstrukcích, které můžete obvykle už zdaleka lokalizovat pomocí čichu - zvláště v oblíbeném souostroví Lofoty, které je tradičně doménou rybářů. Sušenou rybu pak můžete třeba okrajovat a dávat ke žvýkání hladovým dětem, anebo ji na pár nocí naložit do kýble s vodou, aby se vám opět proměnila v (téměř) čerstvou.

Vikingské muzeum Drakkarů

3. prosince 2015 v 1:13

Tohle muzem je součástí muzea kulturních dějin na univerzitě v Oslu. K hlavní atrakci patří loď (drakkar) Oserberg, Tune a Gokstad. Kromě toho však také můžete vidět různé Vikingské sáně, postele, koňské spřežení, řezbářství . Tohle muzeum je velmi známé především kvůli drakkaru Oserberg , který byl nalezen na velkém pohřebišti lodí na světě. Všechny tři Drakkary byli původně uloženy jinde. Teprve v roce 2000 byli přemístěny do budovy v univerzitě.


 
 

Reklama
WoW Wrath of the Lich King Stamp by NewEraUsherWoW: Blood Elf stamp by RealmKnightHorde stamp by rilwenaStamp - Dog Lover by MauserGirlIllidan Stormrage Stamp-WoW by ShiVoodooI Heart Tea Stamp by croakyRavenclaw-Stamp by DinoclawsMiddle Earth Stamp by MeaninglessTheoriesWhy I boycotted fandoms. by lostforeveragainPagan Pride Stamp by ElwingstarbreezeSarcastic Stamp by PixieDust01Nico Yazawa - stamp by Anto-202daisy stamp by catstamfeel II f2u stamp by aisuu-channCharacters - Kael'thas by necromantress-stampsMori Girl Stamp by meadow-rueowls by FolkweForset stamp 01 by SheviEdgeNozomi Tojo Stamp by FabyRM||ELI STAMP|| by KohaYoStudio Ghibli Fan by SharkfoldEluveitie Stamp by AnoraAliaFaun Stamp by LeichenengelNightwish Support Stamp by SeioraiSlavic Mythology Stamp by HarrietMilausOmnia Stamp by xxDark-WolfxxSmite Stamps: The Morrigan by mothquakeSmite Stamps: Skadi by mothquake